خبرها و رویدادها

۹۷ درصد محصولات دارویی در داخل کشور تولید می شود

سعید نمکی روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح یک شرکت تولید محصولات دارویی در ساوه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ۹۷ درصد داروها کشور به دست پر توان صنعتگران و تولید کنندگان داخلی تولید می‌شود و سه درصد بقیه را وارد می کنیم و در تولید مواد اولیه تولیدات دارویی به خود کفایی رسیده ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قسمت عمده از سه درصد باقیمانده را نیز تا پایان دولت دوازدهم در داخل کشور تولید کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: البته برخی از محصولات دارویی که از نظر اقتصادی و میزان مصرف در حدی نیست که بخواهیم خط تولید راه اندازی کنیم، قطعاً از خارج کشور وارد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه این روش در تمام دنیا معمول است، بیان داشت: البته غیر از مواردی که از لحاظ اقتصادی برای کشور به صرفه نیست، در بقیه موارد این سه درصد طی دو سال آینده با امکاناتی که برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شده در کشور تولید می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: در زمینه تکنولوژی در این حوزه مشکلی وجود ندارد و دست تولید کنندگان و شرکت های دانش بنیان باز گذاشته شده است تا با انواع نوآوری بتوانند خط تولید داشته باشد و مشکلات احتمالی را برطرف کنند.

نمکی خاطرنشان کرد: برخی از مواد اولیه شرکت‌های تولید محصولات دارویی را از بیرون وارد می کردیم و امروز خوشبختانه این مواد اولیه به قدری تولید می‌شود که علاوه بر تأمین نیاز داخلی می‌توانیم صادرات هم داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: استان مرکزی در تولید دارو از ظرفیت بالایی برخوردار است که امیدواریم بتوانیم این ظرفیت‌ها را با حمایت استاندار و مسئولان استانی پیش از این افزایش دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *